Search
  • ליאת מצמבר

איך לעבור ביקורת (של משרד הבריאות) ולהשאר בחיים?


לאורך השנים, ומשני צידי השולחן, ראיתי התמודדות טובה יותר וטובה פחות עם ביקורות.


ברור שלא קל להתמודד עם הפתעות, אבל גם בביקורות מתואמות (כמו מבדקי התעדה לדוגמא) ראיתי לא אחת איך אנשים נלחצים וננעלים, מגיבים באופן שלילי להערות או משנים את ההתנהלות היומיומית שלהם על מנת להתאים למה שהם חושבים שצריך להיות (ומפספסים בגדול).

לא מדובר רק בהתנהגות ההנהלה והבעלים, לא אחת ראיתי עובדי ניקיון שבלחץ הביקורת ושולפים צינורות גמישים ומתחילים להשפריץ מים לכל הכיוונים, מה שמוסיף הערה נוספת לדו״ח הביקורת.

אז איך לעבור ביקורת על הצד הטוב ביותר?

- בשלב הראשון, לנשום עמוק, המפקח או הסוקר הוא בנאדם בדיוק כמוך.

הוא מבין שהוא ״נופל״ עליך באמצע יום עבודה, אבל אל תשכח שגם למפקחים יש הספק מסוים שהם צריכים לעמוד בו, ואתם כנראה לא העסק היחיד שהמפקח יראה באותו היום.

להציע כוס מים או קפה לפני תחילת הביקורת יאפשרו לכם להראות הרבה יותר ידידותיים ומשתפי פעולה ויתנו לכם הזדמנות להתאפס לפני התחלת הביקורת בפועל.


- אם מדובר במפקח שאתה רואה לראשונה, תרגישו חופשיים לבקש לראות תעודה מזהה, מפקח מחויב להזדהות בכניסה לעסק. רק לא לשכוח, לבקש בנימוס, גם אתם לא תשמחו לשתף פעולה עם מישהו המדבר אליכם בגסות.


- אם אתם באמצע של משהו דחוף, תבקשו מספר דקות והתפנו מהר ככל האפשר למפקח.


- תשאלו שאלות!

אל תפחדו לבקש הבהרות לנושאים שאתם לא מבינים, עם זאת, עליכם כבעלי עסק ומנהלים בתחום המזון קיימת האחריות והחובה להכיר את החקיקה וההנחיות הרלוונטיות לתחום העבודה שלכם.

אני יכולה להעיד על עצמי, שאלות מקצועיות כגון ״למה חשוב להפריד בין ביצים למוצרי חלב?״ התקבלו אצלי בהבנה ובאהבה ותמיד מצאתי את הזמן להסביר את הסיבות הרציונליות להנחיות שנתתי.


- אני לא אוהבת לדבר על אנרגיות, אז בוא נגדיר את זה כגישה... אם תבואו בגישה חיובית לביקורת - זו תהיה גם הגישה של המפקח/סוקר.


- היו קשובים להערות המפקח, לעיתים במהלך הביקורות יעלו ממצאים שהמפקח לא יכלול בדו״ח, אבל חשוב שתכירו ותטפלו. בפעם הראשונה אולי ״יוותרו״ לכם, בפעם השנייה כבר כנראה שלא.


- לרוב, המפקח יעדיף לכתוב את דו״ח הביקורת במקום, אתם לא חייבים לשבת לידו בזמן זה. אתם יכולים לגשת לטפל בנושאים הדורשים את תשומת הלב שלכם.


- מסכימים או לא עם ההערות שהמפקח כתב, אל תסרבו לחתום על קבלת הדו"ח, המפקח יכול פשוט לכתוב שסרבתם לחתום ושהוא השאיר העתק. היום עם שליחת הדוחות הממוחשבת, זה אפילו יותר קל להוכיח. זה כן יצייר אתכם באור שלילי.


- לסיכום, שילחו מכתב תגובה תוך 14 יום, ועדיף פחות.

במכתב התגובה פרטו בדיוק כיצד תפתרו את הבעיות שמצא המפקח ועד מתי תצטרכו לצורך זה.

אל תחכו עד לאחר שתסיימו לטפל בבעיות לפני שליחת המכתב ובטח אל תשלחו הודעה "טופל".

מכתב מפורט עם לו"ז מפורט יעזור למפקחים לקבל החלטה ולהמליץ על הארכה וחידוש הרישיון שלכם.


אז שיהיה בהצלחה ומוזמנים לחלוק חוויות מביקורות.3 views0 comments